Sekce » Provence-Alpes-Côte d´Azur

Sekce

Hledat

Rychlá navigace:

Abbaye de Sénanque (klášter),
Arles (město),
Avignon (město),
Boyard (pevnost)
,
Calanques (rezervace),
Camargue (rezervace),
Cognac (město, muzeum)
,
Colorado de Rustrel,
Chateauneuf-du-Pape,
La Levande - levandule,
La Rochelle (město),
Le Mont-Saint-Michel (hrad),
Les Routes de la Lavande I.
,
Les Routes de la Lavande II.,
Pont Aven (město)
,
Pont du Gard (akvadukt),
Rouen (město)
,
Saint-Tropez (město),
Vierge (maják),

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Užitečné:

Pin It

TOPlist

info@fotofrancie.cz

Reklama:

Anketa

Libí se Vám naše fotografie?

Ano (136) Ne (5) Nevím (3)

Celkem hlasů: 144

Provence-Alpes-Côte d´Azur

ProvenceMezi nejznámnější kouty ve Francii patří přímořský region Provence-Alpes-Côte d´Azur, který se skládá ze čtyř departementů - Bouches-du-Rhone s hlavním městem Marseille, Vaucluse s městem Avignon, Var s Toulonem a Alpes-Maritimes s městem Nice. Provence se rozkládá na území 31400 km2 a žije v něm cca 4,5 milionů obyvatel. Region se nachází východně od řeky Rhony. Provence nabízí velmi různorodé turistické cíle. Od pláží až po horskou turistiku. Rozhodně si nenechte ujít pobřeží mezi Cassis a Marseille, levandulová pole v okolí města Riez, kaňon Verdon, horský masiv Esterel, papežské město Avignon, Nimes, Arles a další.

Saint-Tropez městečko zasažené turistickým boomem se slavnou policejní stanicí

Saint-TropezSaint-Tropez je přímořským letoviskem s šesti tisíci stálých obyvatel pod horami Maure, které je situováno celé netradičně na sever. Městečko proslavil filmový průmysl. Rešisér Roger Vadin zde v roce 1956 natočil film "A bůh stvořil" ženu v hlavní roli s Brigitte Bardot, které se zde později usadila. Další slávu Saint-Tropez získalo díky neopakovatelnému Luis de Funésovi (populární četníci se proháněly v blízkých horách Massif des Maures). V létě město zaplaví drahé jachty, které doslova zastíní výhled na domy. Nad přístaven se tyčí Citadela ze 16. století. Nejfotografovanějším objektem je však policejní stanice s dřevenými okenicemi.

Přírodní rezervace Calanques nabízí úchvatné scenérie a maximální vyžití potápěčům i horolezcům

CalanquesNa pobřeží nás mezi městy Marseille a Cassis naprosto uchvátila přírodní rezervace Calanques. Ta je naprosto unikátní. Dokáže nabídnout hluboké úzké zálivy připomínající severské fjordy, vysoké několik set metrů vysoké skály vhodné pro horolezce a průzračnou vodu na koupání a potápění. V oblasti si přijde snad každý na své (potěšeni budou potápěči, kterým zdejší průzračná voda nabízí zajímavou podívanout, stejně tak horolezci, cyklistité, pěší turisté ale i romantici či botanici). Nachazí se zde například na tisíc druhů bylin z čehož je zhruba 50 endemitů.

Camargue poskytuje svéráznou atmosféru v nekonečné rovině plné bažin, pastvin ale i písečných dun

CarmagueCamargue je oblast rozlehlé roviny kolem ústí řeky Rhony, která zabírá 140.000 ha. Najdete zde naprosto svéráznou atmosféru, která nemusí vyhovovat každému. Ve vzduchu cítíte mořský vánek doplněný všudypřítomnou solí. Okolní bažiny, laguny, pastivny a rovinatá krajina poskytuje život různým ptákům. Naleznete zde plameňáky, volavky, ale i vzácné ibisy. Na pastvinách můžeme vidět obrovské černé býky, bílé koně nebo také kozy a ovce. Některé bedekry varují před dotěrným hmyzem během bezvětší. V době naší návštěvy nás však naštěstí doprovázel Mistral. Poblíž oblasti můžete vidět i rozsáhlé solné pláně.

Přijeďte nasát vůni levandule do Provance první týden v červenci

Levandule, levanduleModro-fialová pole každoročně přitahují na jih Francie tisíce turistů. Přijíždějí sem nasát poklidnou atmosféru provoněnou neopakovatelnou vůní levandule, kterou zde pěstují na polích. Aromatické keříky milují sluncem vyhřáté kamenité stráně. Levandule není jen bylinkou, často zastává funkci okrasnou a vyrábějí se z ní různé výrobky (medem počínaje a u mýdla konče). Nejznámějším druhej le levandule lékařská. Narazit můžeme zhruba na 25 druhů. Nejlepší dobou pro návštěvu je levandulových polí je konec června, kdy začíná fialovět, přičemž plného rozkvetu dosahuje první a druhý týden v červenci.

Levandule odhalila své největší kouzlo těsně před bouřkou

Levandule, lavandeLevandule pochází z Persie, používali ji staří Řekové, Římané i Keltové. Z roku 1371 pochází první zmínka o pěstování levandule ve Francii - v Burgundsku byla součástí bylinkových zahrad apatykářů. Jedna z prvních vědeckých prací o léčivých účincích levandule byla sepsána na slavné univerzitě v Montpellier. V šestnáctém století se v Provence začal z levandule extrahovat esenciální olej, v osmnáctém století se používala jako lék proti moru. Devatenácté století znamenalo rozvoj kosmetického a parfemářského průmyslu čímž vzrostla spotřeba levandule a vznikala první pole.

Cisterciácký klášter Abbaye de Sénanque najdete poblíž skalní vesnice Gordes

Klášter SenaquePouhé tři kilometry od středověké vesničky Gordes nalezneme v údolí Senancole klášter Abbaye de Sénanque. Byl založený v roce 1148 a patří mezi tři velké cisterciácké kláštery v Provance. Klášter byl ve výstavbě celých sto let a největší rozkvět zažil v 13. a 14. století. Po francouzské revoluci v roce 1791 byl prodán státu a jeho význam začal upadat. Nové osazenstvo kláštera přišlo až v roce 1854, aby po 99 letech bylo díky novému náboženskému zákonu vyhnáno. V roce 1988 se do kláštera opět vrátilo několik mnichů. Klášter si na sebe nyní vydělává díky vstupnému a výtěžkem z prodeje přírodních produktů.

Avignon láká k zastávce nedostavěným proslulým mostem a papežským palácem

AvignonDevadesátitisícové papežské město Avignon leží na soutoku řek Rhony a Durance. Turisty láká zejména zbytky proslulého mostu Pont St-Bénézet, který měl ve dvanáctém století 22 oblouků. V sedmnáctem století však přišla povodeň a část mostu strhla. Hradbami obehnaný Avignon skrývá papežský palác Palais des Papes, do kterého se přestěhoval z Vatikánu v roce 1309 papež Kliment V. Při návštěvě Avignonu si nenechte ujít ani Malý palác (Petit Palais) ze 13. století. Za pozornost rovněž stojí katedrála Notre-Dame-des-Doms s románskými prvky. Avignon poskytne nejlepší atmosféru po setmění.

Když červené víno, tak z městečka Chateauneuf-du-Pape

Chateauneuf du papeOkolí řeky Rhony je lemováno papežskými vinicemi. Nejznámější vesnička Chateauneuf-du-Pape produkuje ty nejlepší vína. Byla postavena za dob avignonských papežů ve čtrnáctém století. V každém domku, stavení naleznete vinný sklep, kde můžete postoupit degustaci a posléze zakoupit láhev skvělého červeného vína ze zdejších vinic. Vesnička má v současné době dva tisíce obyvatel a vévodí ji torzo hradu Chateau Neuf ze kterého je nádherný výhled na okolní vinice. Nejvíce návštěvníků se zde objevuje v srpnu a září, kdy dozrávají první hrozny. Chateauneuf du Pape najdete mezi Avignonem a městem Orange.

Colorado de Rustrel - takové malé francouzské Colorado

Collorado de RustelColorado de Rustrel je zajímavou destinací v letním období. Je umístěno asi 10 km od města Apt. Jedná se o rozsáhlé naleziště barevných pískovců prakticky všech odstínů barev. V minulosti zde probíhala těžba písku. Všechny blízká města mají fasády domů vyrobeny z písků, které byly zde vytěženy. U vstupu je pěkné velké parkoviště, na kterém se od 8:00 do 18:00 hod. platí. Celý park je protkán cestičkami které jsou označeny barvami. Modrá a žlutá jsou krátké cesty. Černá a červená značka míří skrz pískové duny a je z nich vidět mnohem více.

Les Routes de la Lavande - krajem levandulových polí

Les Routes de la LavandeLevandulová pole patří k Provance jako k Praze Karlův most. Levandule je stejně jako pražský hrad krásná po celý rok. Na jaře můžete obdivovat její jemně zelenou barvu, v létě pak její přechod k zářivě fialové barvě. Ta se navíc mění podle denního světla a počasí. Absolutně nějvíc na nás levandule zapůsobila těsně před bouřkou, kdy sluníčko a přicházející mraky vytvořili neopakovatelné světlo. Fialové pruhy v pozadí s vápencovými skalami, to je panorama, za kterým do Provance jezdí turisté z celého světa. Levandulová pole můžete objevovat pomocí levandulových cest - Les Routes de la Levande. Dop

Provensálské město Arles láká na bohatou historii a je vstupní branou do krásné okolní přírody

ArlesArles má 53.000 obyvatel a turisty potěší přívětivou atmosférou a bohatou historií. Střed města je plný zajímavých památek. Dříve proslulo býčími zápasy a například tvorbou van Gogha nebo Gauguina. Za návštěvu stojí rozhodně antické památky, například Constantinův palác, oválná aréna z 1. století která pojme až polovinu současných obyvatel města, staré římské divadlo z prvního století před naším letopočtem ze kterého zbyly jen dva sloupy nebo kostel Notre-Dame-de-la-Major ze 12. století. Vě městě nalezneme i několik muzeí (Museum Espace Van Gogh, Muzeum Musée Réattu s dílem Pabla Picassa atd.).

1